• Welcome to the Cricket Web forums, one of the biggest forums in the world dedicated to cricket.

    You are currently viewing our boards as a guest which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community you will have access to post topics, respond to polls, upload content and access many other special features. Registration is fast, simple and absolutely free so please, join the Cricket Web community today!

    If you have any problems with the registration process or your account login, please contact us.

2023-24 Domestic Cricket (Tables, Averages, Winners) at a glance

chris.hinton

International Captain
Australia

Sheffield Shield (10 Matches)


1. Western Australia 47.93
2. Tasmania 47.36
==================
3. New South Wales 42.31
4. Victoria 38.94
5. South Australia 33.94
6. Queensland 25.84

Final (Western Australia vs Tasmania)

Western Australia:
347 (Whiteman 104, Short 50, Cartwright 55, Connolly 90) & 376 (Cartwright 94)

Beat

Tasmania: 186 (Rocchiccioli 4-48) & 160 (Gannon 5-23)

Western Australia won their 18th Sheffield Shield (3rd in a row)


Averages

Top 5 Batsmen


Beau Webster (Tasmania) 938 @ 58.6
Cameron Bancroft (Western Australia) 778 @48.62
Sam Whiteman (Western Australia) 770 @40.52
Nathan McSweeney (South Australia) 762 @40.12
Charlie Wakim (Tasmania) 679 @32.33

Top 5 Bowlers

Chris Tremain (New South Wales) 50 @15.90
Nathan McAndrew (South Australia) 48 @18.58
Corey Rocchiccioli (Western Australia) 46 @27.60
Gabriel Bell (Tasmania) 42 @19.90
Fergus O'Neil (Victoria) 40 @17.25


Marsh One Day Cup

Table


1. New South Wales 22
2. Western Australia 21
=====================
3. Victoria 21
4. Tasmania 13
5. Queensland 7
6. South Australia 5


Final

New South Wales:
169 (Davies 51, Paris 4-21_

Western Australia: 170/5 (Cartwright 73 no) by 5 wickets


Western Australia win the Marsh One Day Cup 17th overall (3 on the trot)

Averages (Top 5 Batsman)

Daniel Hughes (New South Wales) 453 @56.62
Sam Whiteman (Western Australia) 419 @69.83
Thomas Rodgers (Victoria) 406 @58.00
Moises Henriques (New South Wales) 364 @72.80
Caleb Jewell (Tasmania) 327@46.71

Averages (Top 5 Bowlers)

Andrew Tye (Western Australia) 15 @23.66
Jack Edwards (New South Wales) 14 @13.14
William Salzmann (New South Wales) 13 @14.76
Will Sutherland (Victoria) 13 @22.69
Sam Elliott (Victoria) 13 @23.61


Next up is New Zealand
 
Last edited:

Coronis

Cricketer Of The Year
Australia

Sheffield Shield (10 Matches)


1. Western Australia 47.93
2. Tasmania 47.36
==================
3. New South Wales 42.31
4. Victoria 38.94
5. South Australia 33.94
6. Queensland 25.84

Final (Western Australia vs Tasmania)

Western Australia:
347 (Whiteman 104, Short 50, Cartwright 55, Connolly 90) & 376 (Cartwright 94)

Beat

Tasmania: 186 (Rocchiccioli 4-48) & 160 (Gannon 5-23)

Western Australia won their 18th Sheffield Shield (3rd in a row)


Averages

Top 5 Batsmen


Beau Webster (Tasmania) 938
Cameron Bancroft (Western Australia) 778
Sam Whiteman (Western Australia) 770
Nathan McSweeney (South Australia) 762
Charlie Wakim (Tasmania) 679

Top 5 Bowlers

Chris Tremain (New South Wales) 50
Nathan McAndrew (South Australia) 48
Corey Rocchiccioli (Western Australia) 46
Gabriel Bell (Tasmania) 42
Fergus O'Neil (Victoria) 40


Marsh One Day Cup

Table


1. New South Wales 22
2. Western Australia 21
=====================
3. Victoria 21
4. Tasmania 13
5. Queensland 7
6. South Australia 5


Final

New South Wales:
169 (Davies 51, Paris 4-21_

Western Australia: 170/5 (Cartwright 73 no) by 5 wickets


Western Australia win the Marsh One Day Cup 17th overall (3 on the trot)

Averages (Top 5 Batsman)

Daniel Hughes (New South Wales) 453
Sam Whiteman (Western Australia) 419
Thomas Rodgers (Victoria) 406
Moises Henriques (New South Wales) 364

Averages (Top 5 Bowlers)

Andrew Tye (Western Australia) 15
Jack Edwards (New South Wales) 14
William Salzmann (New South Wales) 13
Will Sutherland (Victoria) 13
Sam Elliott (Victoria) 13


Next up is New Zealand
Sorry to be that guy but you’ve just got the leading runscorers and wicket takers with no averages - would be more helpful to have those alongside the raw totals.
 

chris.hinton

International Captain
New Zealand

Plunket Shield (8 matches)


1. Wellington 94
2. Northern Districts 91
3. Central Districts 85
4. Canterbury 84
5. Otago 54
6. Auckland 51


Averages

Top 5 Batsman


Dale Phillips (Otago) 686 @49.00
Gareth Severin (Wellington) 657 @46.92
Gregory Hay (Central Districts) 649 @49.46
Nick Kelly (Wellington) 605 @46.53
Sean Solia (Auckland) 602 @40.16

Top 5 Bowlers

Nathan Smith (Wellington) 33 @17.18
Jacob Duffy (Otago) 31 @24.41
Scott Kuggeleijn (Northern Districts) 30@17.10
Zak Foulkes (Canterbury) 28 @23.92
Peter Younghusband (Wellington) 28 @26.82


Wellington win the Plunket Shield (22nd Time)


Ford Trophy (50 Overs) - 10 matches


1. Canterbury 29
===================
2. Otago 27
3, Auckland 24
------------------------------------
4. Northern Districts 22
5. Central Districts 17
6. Wellington 13



Prelim Final -

Otago 276 (Luke Georgeson 120),
Auckland 277-5 (48.3 Overs) (Martin Guptill 102, Robbie O'Donnell 104)

Final

Auckland 264-5 (Robbie O'Donnell 77),
Canterbury 208-5 (Tom Latham 64, Cole McConachie 59)

Canterbury win by 5 wickets (DLS)

Canterbury win the Ford Trophy (16th overall)


Averages

Top 5 Batsman


Robbie O'Donnell (Auckland) 635 @70.55
Finn Allen (Auckland) 394 @56.28
William O'Donnell (Auckland) 357 @35.70
Brad Schmulian (Central Districts) 354 @50.57
Joe Carter (Northern Districts) 350 @43.76

Top 5 Bowlers

Kris Clarke (Northern Districts) 18 @22.38
Blair Tickner (Central Districts) 17 @20.64
Zak Foulkes (Canterbury) 17 @21.88
Ray Toole (Central Districts) 17 @23.35
Luke Georgeson (Wellington) 16 @15.000
 

chris.hinton

International Captain
Pakistan

Quaid-e-Azam Trophy 2023 Table


1.Faisalabad 108
2.Karachi Whites 100
===============
3.Lahore Blues 99
4.Lahore Whites 90
5.Peshawar 85
6.Multan 67
7.Rawalpindi 59
==============
8.FATA 52

Quaid-e-Azam Trophy Final

Karachi Whites 543 all out (Saim Ayub 203, Shan Masood 183; Mohammed Ali 3/70) & 370/7 dec (Saim Ayub 109, Asad Shafiq 113; Khurram Shahzad 2/49)

Faisalabad 124 all out (Irfan Khan 32; Hamza Mir 5/44, Shahnawaz Dahani 4/50) & 333 (Faheem Ashraf 147; Ghulam Mudassar 3/62)

Karachi Whites win by 456 runs

Karachi Whites win the Quaid-e-Azam Trophy 5th Overall


Averages

Top 5 Batsman


Sahibzada Farhan (Peshawar) 847 @84.70
Sarfaraz Ahmed (Karachi Whites) 697 @99.20
Asad Shafiq (Karachi Whites) 670 @55.83
Zain Abbas (Multan) 665 @83.12
Ali Zaryab (Lahore Whites) 644 @92

Top 5 Bowlers

Khurram Shahzad (Faisalabad) 36 @20.30
Mir Hamza (Karachi Whites) 31 @20.87
Mohammed Ali ( Faisalabad) 28 @25.35
Kashif Ali (Rawalpindi) 26 @25.23
Ali Shafique (Lahore Blues) 24 @20.50


Pakistan Cup

Peshawar 11
Karachi Whites 9
Multan 9
FATA 8
==================
Rawalpindi 8
Faisalabad 4
Lahore Blues 4
Lahore Whites 3


Pakistan Cup Semi Finals

Peshawar 245/7 (Sahibzadha Farhan 69, Adil Amin 56, Shahid Aziz 3/55)
FATA 201 (41.1 Overs) (Mohammed Sarwar Afridi 56, Mohammed Abbas Afridi 3/34)

Karachi 280 (Saim Ayub 95, Muhammed Imran 3/55)
Multan 229 (41 overs) (Haseebullah 106*, Sohail Khan 4/44)

Pakistan Cup Final

Karachi 103 (31.2 Overs) (Mohammed Imran 4/28)
Peshawar 108-5 (17.2 Overs) (Mohammed Haris 46)

Peshawar win the Pakistan Cup (1st Title)

Averages

Top 5 Batsman


Saim Ayub (Karachi Whites) 397 @49.62
Shan Masood (Karachi Whites) 372 @62.00
Sharjeel Khan (Multan) 344 @57.13
Haseebullah Khan (Multan) 326 @65.20
Imran Butt (Lahore Blues) 309 @44.14


Top 5 Bowlers

Abbas Afridi (Peshawar) 15
Zahid Mahmood (Multan) 15
Khushdil Shah (FATA) 14
Khurram Shahzad (Faisalabad) 13
Kashif Ali (Peshawar) 13

2nd Class

Hanif Mohammad Trophy

Group A

Quetta 71
Islamabad 71
============
Sialkot 62
Azad Jammu and Kashmir 29
Larkana 22

Group B

Abbottabad 80
Hyderabad 59
===============
Bahawalpur 58
Karachi Blues 56
Dera Murad Jamali 18

Super 4s

Islamabad 48
Quetta 28
==========
Hyderabad 24
Abbottabad 8


Islamabad are promoted to the Quaid-E-Azam Trophy


Hanif Mohammad Trophy

Top 5 Batsman


Hasan Nawaz (Islamabad) 530 @53.00
Daniyal Hussain Rajput (Hyderabad) 526 @52.60
Mohammad Suleman (Hyderabad) 514 @46.72
Mohammad Ammar (Bahawalpur) 510 @85.00
Abdul Wahid Bangalzai (Quetta) 485 @40.71

Top 5 Bowlers

Jawad Ali (LS) (Hyderabad) 46 @22.13
Jalat Khan (OS) (Quetta) 44 @12.47
Shayan Sheikh (OS) (Islamabad) 37 @17.48
Adil Naz (RMF) (Abbottabad) 31 @21.25
Khalid Usman (SLA) (Abbottabad) 29 @20.58
 

chris.hinton

International Captain
South Africa

CSA 4-DAY SERIES 2023/24 DIVISION 1 TABLE


1. Gauteng 119.36
2. Western Province 118.56
---------------------------------------------
3. Northerns 108.54
4. KwaZulu-Natal Coastal 106.56
5. Eastern Province 98.04
6. North West 91
7. Boland 76.9
==========================
8. KwaZulu-Natal Inland 57.26


Division 1 Final

Gauteng 225 (Delano Potgieter 81, Dane Paterson 5-31) & 394 (Delano Potgieter 155, Tshepo Moreki 57)

Western Province 312 (Gavin Kaplan 60, Daniel Smith 60, Tony De Zorzi 51 & Tshepo Moreki 5/65) & 208 (Tony De Zorzi 55, Daniel Smith 52, Bjorn Fortuin 5/69)


Gauteng win by 99 Runs

Gauteng win CSA 4-Day Division 1 (4th overall)




Top 5 Batsman

Marques Ackerman (Kwa-Zulu Coastal) 571 @51.90
Tristain Stubbs (Eastern Province) 562 @80.68
Wiaan Mulder (Gauteng) 549 @54.90
Rivaldo Moonsamy (Northerns) 536 @48.72
Kyle Verreynne (Western Province) 507 @56.33

Top 5 Bowlers

Bjorn Fortuin (Gauteng) 35 @26.11
Kyle Simmonds (Western Province) 29 @30.86
Beuran Hendricks (Western Province) 26 @22.38
Okuhle Cole (Kwa-Zulu Coastal) 24 @26.70
Codi Yusuf (Gauteng) 21 @33.57


CSA 4-DAY SERIES 2023/24 DIVISION 2 TABLE

1. Northern Cape 105
==================
2. Free State 98
3. Limpopo 91
4. Border 83
5. South Western Districts 80
6. Easterns 75
7. Mpumalanga 64




CSA PROVINCIAL ONE DAY CHALLENGE

1. Western Province 30
2. North West 18
========================
3. Eastern Province 18
4. Gauteng 16
5. Northerns 13
6. KwaZulu-Natal Coastal 12
7. Boland 11
8. KwaZulu-Natal Inland 7


FINAL

Western Province 307/8 (Kyle Verreynne 111, Mihlali Mpongwana 105)

North West 200 (Wihan Lubbe 70)


Western Province win by 107 runs and are champions for the 5th time

CSA PROVINCIAL ONE DAY CHALLENGE 2023/24 DIVISION TWO TABLE

1. Free State 32
2. South Africa Emerging Players 21
=========================
3. Easterns 17
4. South Western Districts 15
5. Border 11
6. Limpopo 10
7. Norhern Cape 9
8. Mpumalanga 9

Best 5 Batsman

Raynard van Tonder (North West) 384 @76.29
Kyle Verreynne (Western Province) 327 @54.50
Tony de Zorzi (Western Province) 319 @53.46
Meeka-eel Prince (North West) 315 @39.37
Patrick Kruger (Eastern Province) 303 @101.00

Best 5 Bowlers

Nandre Burger (Western Province) 14 @19.38
Mbulelo Budaza (KwaZulu-Natal Inland) 12 @13.75
Mihlali Mpongwana (Western Province) 11 @19.63
Migael Pretorius (North West) 10 @29.90
Kerwin Mungroo (North West) 10@33.50



Next up is India
 

chris.hinton

International Captain
India

Ranji Trophy

Group A


Vidarbha 33
Saurashtra 29
==============
Services 25
Haryana 24
Rajasthan 19
Jharkhand 16
Maharashtra 12
Manipur 0

Group B

Mumbai 37
Andhra 26
===========
Bengal 19
Kerala 17
Chhattisgarh 16
Uttar Pradesh 14
Assam 8
Bihar 5

Group C

Tamil Nadu 28
Karnataka 27
=================
Gujarat 25
Railways 24
Tripura 17
Punjab 9
Chandigarh 6
Goa 4

Group D

Madhya Pradesh 32
Baroda 24
==============
Delhi 20
Jammu & Kashmir 18
Uttarakhand 17
Puducherry 13
Odisha 12
Himachal Pradesh 11


Quarter Final

Madhya Pradesh beat Andhra by 4 Runs
Mumbai Draw with Baroda (Win on Innings lead)
Tamil Nadu beat Saurashtra by an innings & 33 runs
Vidarbha beat Karnataka by 127 runs

Semi Final

Mumbai beat Tamil Nadu by an Innings and 70 Runs
Vidarbha beat Madhya Pradesh by 62 runs

Final

Mumbai 224 (Shardul Thakur 70) & 418 (Musheer Khan 136, Shreyas Iyer 95, Harsh Dubey 5/95)
Vidarnha 105 & 368 (Akshay Wadkar 102)

Mumbai win 169 Runs

Mumbai win the Ranji Trophy (42nd Time in total)


Plate


Plate Group


Hyderabad 35
Meghalaya 20
Mizoram 15
Nagaland 14
=============
Sikkim 13
Arunachal Pradesh 0


Final

Meghalaya 304 (Raj Biswa 64), (Tanay Thyagarajan 5/103) & 243 (Raj Biswa 100*) ( Tanay Thyagarajan 5/86)
Hyderabad 350 (Nitesh Reddy 122) & 203/5 (Tilak Varma 64)

Hyderabad won by 5 wickets (Hyderabad get promoted to Elite level)



Top 5 Batsman


Ricky Bhui (Andhra) 902 @75.16
Sachin Baby (Kerala) 830 @83
Cheteshwar Pujara (Saurashtra) 829 @64.43
Narayan Jagadeesan (Tamil Nadu) 816 @74.21
Shashwat Rawat (Baroda) 784 @60.30

Top 5 Bowlers

Ravisrinivasan Kishore (Tamil Nadu) 53 @18.52
Gaurav Yadav (Puducherry) 41 @14.58
Sriram Ram (Tamil Nadu) 41 @15.75
Dharmendrasinh Jadeja (Saurashtra) 41 @19.41
Kumar Singh (Madhya Pradesh) 41@19.51


Syed Mushtaq Ali Trophy

Group A

Mumbai 24
Baroba 24
=================
Hyderabad 24
Haryana 12
Chhattisgarh 12
Jammu & Kashmir 12
Mizoram 4
Meghalaya 0

Group B

Kerala 24
============
Assam 20
-----------------------
Himachal Pradesh 20
Services 16
Odisha 16
Chandigarh 12
Bihar 4
Sikkim 0

Group C

Punjab 24
=============
Gujarat 20
-----------------------
Saurasthra 20
Goa 16
Railways 16
Andhra 12
Manipur 4
Arunachal Pradesh 0

Group D

Vidarbha 16
============
Bengal 16
--------------------
Jharkhand 16
Rajasthan 12
Maharashtra 12
Uttarakhand 8
Pondicherry 2

Group E

Delhi 22
==============
Uttar Pradesh 14
------------------------
Karnataka 14
Madhya Pradesh 14
Tamil Nadu 14
Tripura 4
Nagaland 2


Final (6th November)

Punjab 223/4 (Anmolpreet Singh 113 (61)) by 20 runs
Baroda 203/7 (Abhimanyusingh Rajput 61 (42), Arshdeep Singh 4/23 (4 overs))


Punjab win the Syed Mushtaq Ali Trophy!!



Next: West Indies
 

chris.hinton

International Captain
West Indies

WEST INDIES 4-DAY CHAMPIONSHIP 2023/24


1. Guyana 103
2. Windward Islands 98.2
3. Leeward Islands 94
4. Barbados 92.6
5. Trinidad & Tobago 92
6. West Indies Academy 71.6
7. Jamaica 59.4
8. Combined Campuses and Colleges 30.2



Guyana win the West Indies Championship 13th overall (3rd on the trot, 8th in 10 editions)

Top 5 Batting

Mikyle Louis (Leeward Islands) 682 @48.30
Kraigg Brathwaite (Barbados) 565 @47.08
Kevin Sinclair (Guyana) 508 @63.50
Amir Jangoo (Trinidad & Tobago) 500 @100.00
Kacey Carty (Leeward Islands) 496 @41.33

Top 5 Bowling

Joshua Bishop (West Indies Academy) 42 @20.07
Jomel Warrican (Barbabos) 35 @17.51
Ashmead Nedd (West Indies Academy) 33 @23.63
Rahkeem Cornwall (Leeward Islands) 32 @21.96
Bryan Charles (Trinidad & Tobago) 31 @17.00


REGIONAL SUPER50 2023/24

1. Trinidad & Tobago 49
2. Leeward Islands 44
3. Barbados 37
4. Guyana 34
==========================
5. West Indies Academy 33
6. Combined Campuses and Colleges 29
7. Windward Islands 13
8. Jamaica 5

Semi Finals

Guyana 105 (34.3 Overs)
Trinidad & Tobago 107-4 (27.3 Overs) (Darren Bravo 53)

Trinidad win by 6 Wickets

Leeward Islands 290 (49.4) (Jahmar Hamilton 76, Kamar Smith 5-43)
Barbabos 135 (30.2)

Leeward Islands win by 155 Runs


Final


Leeward Islands 135 (41.5)
Trinidad & Tobago 141-3 (23.4 Overs)

Trinidad and Tobago win by 7 Wickets

Trinidad win the Super50 Cup and their 12th Overall


Top 5 Batting

Darren Bravo (Trinidad) 416 @83.20
Justin Greaves (Barbados) 403 @80.60
Kjorn Ottley (Trinidad) 317 @45.28
Jahmar Hamilton (Leeward Islands) 297 @49.50
Sherfane Rutherford (Guyana) 278 @46.33

Top 5 Bowling

Sunil Narine (Trinidad) 20 @9.10
Hayden Walsh (Leeward Islands) 20 @12.45
Yannic Cariah (Trinidad) 18 @15.66
Daniel Doram (Leeward Islands) 16 @11.75
Roston Chase (Barbados) 16 @21.18


Next..... Bangladesh
 

chris.hinton

International Captain
Bangladesh

NATIONAL CRICKET LEAGUE 2023/24

Tier 1 (6 Matches)

1. Dhaka Division 42.93
2. Sylhet Division 26.93
3. Dhaka Metropolis 22.77
=====================
4. Rangpur Division 17.78

Tier 2 (6 Matches)

1. Khulna Division 43.04
=======================
2. Chittagong Division 40.08
3. Rajshahi Division 23
4. Barisal Division 17


Dhaka Division win the National Cricket League (7th Overall)


Top 5 Batting Averages

Mominul Haque (Chittagong) 475 @52.44
Shamim Hossain (Chittagong) 453 @37.75
Shadman Islam (Dhaka Metropolis) 453 @56.62
Naeem Islam (Dhaka Metropolis) 453 @75.50
Shamsur Rahman (Sylhet) 446 @56.75

Top 5 Bowling Averages

Nayeem Hasan (Chittagong) 36 @15.88
Taijul Islam (Rajshahi) 26 @24.38
Nazmul Islam (Dhaka) 25 @15.44
Tanvir Islam (Barisal) 25 @15.44
Hasan Murad (Chittagong) 25 @18.68


Bangladesh Cricket League (50 overs)

1, East Zone 4
2. North Zone 4
================
3.. Central Zone 4
4. South Zone 0


Final

East Zone 275/6 (Shahadat Hossain 113, Nahid Rana 5/50)
North Zone 276/6 (43.4 overs) (Pritom Kumar 73, Akbar Ali 53)

North Zone win the Bangladesh Cricket League (by 5 wickets)



Next: Zimbabwe
 

chris.hinton

International Captain
Zimbabwe

Logan Cup (8 matches)


1. Mountaineers 131
2. Southern Rocks 123
3. Eagles 109
4. Tuskers 109
5. Rhinos 85

Mountaineers winning the Logan Cup (5th Overall)

Top 5 Batting

Brian Chari (Tuskers) 692 @49.42
Johnathan Campbell (Southern Rocks) 675 @61.94
Hamid Ali (Tuskers) 674 @48.14
Tadiwanashe Marumani (Southern Rocks) 630 @70
Nkosana Mpofu (Tuskers) 623 @41.52

Top 5 Bowling

Alex Russell (Eagles) 37 @30.97
Mohammad Mirza (Mountaineers) 31 @21.54
Jalat Khan (Southern Rocks) 30 @24.33
Tendai Chatara (Mountaineers) 29 @19.55
Hamza Sajjad (Eagles) 25 @21.76


PRO50 CHAMPIONSHIP

1. Eagles 14
2. Rhinos 10
3. Southern Rocks 8
4. Mountaineers 6
5. Tuckers 2

Final

Rhinos 246/8 (Brandon Mavuta 69)
Eagles 247/5 (44.3 Overs) (Tinashe Kamunhukamwe 63, Nick Welch 58)

Eagles win the Pro50 Championship (6th Overall)
 

chris.hinton

International Captain
Sri Lanka

Sri Lanka Major League Tournament

Group A


1. Sinhalese 110.35
2. Colts 100.64
3. Ragama 79.38
4. Burgher 73.305
5. Colombo 71.04
6. Negombo 68.54
7. Kandy Customs 59.885
8. Nugegoda 55.82
9. Panadura 48.62
10. Galle 48.52
11. Sri Lanka Army 40.575

Group B

1. Police Sports 114.72
2. Nondescripts 108.015
3. Ace Capital 104.78
4. Tamil Union 86.88
5. Moors 84.685
6. Bloomfield 81.17
7. Badureliya 67.255
8. Chilaw Marians 56.125
9. Kurunegala Youth 43.75
10. Sri Lanka Air Force 40.295
11. Sebastianites 36.165

Final

Sinhalese 254-3 (Avishka Fernando 107, Shevon Daniel 56)

Match Drawn (Due to Rain) - Both teams will share the trophy


Top 5 Batting

1. Lahiru Igalagamage (Nondescripts) 828 @55.30
2. Shevon Daniel (Sinhalese) 693 @77
3. Ravindu Fernando (Tamil Union) 686 @57.16
4. Niroshan Dickwella (Nondescripts) 669 @47.72
5. Ashen Bandara (Police Sports) 664 @55.33

Top 5 Bowling

1. Malinda Pushpakumara (Police Sports) 73 @16.46
2. Akila Dananjaya (Colts) 72@16.30
3. Roshan Jayatissa (Ace Capital) 67 @16.53
4. Wanuja Sahan (Ace Capital) 62 @17.64
5. Parvez Rasool (Badureliya) 53 @23.18


SRI LANKA CRICKET MAJOR CLUBS LIMITED OVERS TOURNAMENT 2023/24

Semi Finals

Badureliya 108 (42.2 Overs)
Sebastianites 112-0 (22.3 Overs) (Thulina Dilshan 53no, Navindu Nirmal 53no)

Colts 236-8 (Hashan Dumindu 63)
Sinhalese 240-4 (47 overs) (Avishka Fernando 125no)



Final

Sinhalese 201-8 (Krishan Arachchige 84)
Sebastianites 130 (42.2 Overs)

Sinhalese win the One Day Cup (1st time)



Next.... Afghanistan
 

chris.hinton

International Captain
GHAZI AMANULLAH KHAN REGIONAL ONE DAY TOURNAMENT (45 Overs)

1. Amo Region 10
2. Boost Region 10
=====================
3. Band-e-Amir Region 8
4. Speen Ghar Region 6
5. Mis Ainak Region 6

FInal

Boost 336-6 (Darwish Rasooli 122, Bilal Tarin 88)
Armo 207 (39.1 Overs)

Boost win by 129 Runs

Boost win the Ghazi Amanullah Khan Regional One Day Tournament (3rd time)

Top 5 Batting Averages

Darwish Rasooli (Boost) 492 @82.00
Abdul Malik (Amo) 407 @50.87
Bahir Shah (Speen Ghar) 316 @74.70
Mohammed Ishaq (Boost) 300 @60.00
Shahidullah (Mis Ainak) 290 @36.25

Top 5 Bowling Averages

Yamin Ahmadzai (Boost) 21 @16,76
Bilal Sami (Band-E-Amir) 18 @18.22
Nangeyalia Kharote (Boost) 15 @19.26
Mohammed Saleem (Amo) 15@22.86
Zahir Khan (Mis Ainak) 14@23.78
 

Top